0% 0 0 0
1h 25m
09.11.2020
Don Stanislao
Polska
Nie wiesz gdzie obejrzeć cały film Don Stanislao w polskiej wersji językowej z legalnego źródła? Dzięki naszemu serwisowi dowiesz się gdzie znaleźć online dowolny film lub serial na popularnych serwisach streamingowych. Ponadto z nami porównasz ceny, wybierzesz jakość oraz odkryjesz portale VOD, na których będziesz w stanie wypożyczyć wybraną produkcję. Możesz ją również zakupić lub uzyskać do niej dostęp w ramach abonamentu.
Kardynał Stanisław Dziwisz to postać wielowymiarowa. Z jednej strony uchodził za osobistego sekretarza i bliskiego przyjaciela Jana Pawła II, przy którym spędził dziesięciolecia. Jednak z drugiej, jest wpływowym hierarchą i szarą eminencją. To człowiek, który dba o interesy Kościoła w specyficzny sposób, budząc sprzeciw wierzących i flustrację komentatorów. Marcin Gutowski, reporter znany z programu "Czarno na białym", odkrywa mroczną twarz kardynała właśnie w filmie "Don Stanislao".
Poniżej sprawdzisz gdzie obejrzeć Don Stanislao w całości online po polsku. Znajdziesz go w bibliotekach VOD, serwisach streamingowych, sklepach internetowych i nie tylko. Wybierz opcję, która najbardziej ci odpowiada, a następnie przejdź do zewnętrznego serwisu w celu zakupu. Sprawdź czy cały film jest dostępny z lektorem, napisami czy dubbingiem.
Przyszła pora na trudniejszą tematykę. Film "Don Stanislao" stanowi złożony portret jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci Kościoła katolickiego w Polsce – kardynała Stanisława Dziwisza. Jako długoletni osobisty sekretarz i bliski przyjaciel papieża Jana Pawła II, Dziwisz był świadkiem wielu kluczowych momentów współczesnej historii. Jednak, jak ukazuje film, jego rola i wpływ w Kościele sięgają znacznie głębiej i wielu mogą niestety rozczarować. Do tego pojawiły się zarzuty o tuszowanie niecnych uczynków księży, których do dzisiaj nie ukarano.
Dziennikarz Marcin Gutowski, znany z dociekliwości i skrupulatności, w swoim najnowszym dokumencie przybliża widzom sylwetkę Dziwisza. I już na wstępie stawia trudne pytania o moralność i odpowiedzialność za pozostałych księży i cały kościół katolicki. Film balansuje pomiędzy osobistymi wspomnieniami a publicznymi kontrowersjami. Produkcja kreuje obraz człowieka, który znajduje się na przecięciu wielkich religijnych i moralnych dylematów naszych czasów. Możecie się więc domyślić, jaką burzę wywowała w polskich mediach w dniu premiery.
Dziwisza, słynącego jako człowiek z krwi i kości, ukazano jest w filmie w dwóch kontrastujących perspektywach. Po pierwsze, to oddany sekretarz i lojalny przyjaciel Jana Pawła II. Jednak z drugiej strony jawi się jako potężny hierarcha, którego działania wydają się karygodne. Zwłaszcza gdy mówimy o skandalach związanych z pedofilią w Kościele. Kontrowersyjny film skupia się na tym, jak Dziwisz zarządzał kryzysami, będąc tzw. "szarą eminencją". Reportarz stara się udowodnić, że często musiał on wybierać między dobrym imieniem instytucji a sprawiedliwością dla jej ofiar.
Nadmienię również, że wbrew krytykom filmu, Dziwisz nie zostaje od razu "obrzucony gnojem". Gutowski wybiera podejście wyważone, unikając jednostronnej krytyki czy bezkrytycznego podziwu. Dzięki takiemu podejściu (bo temat jest "śliski"), film "Don Stanislao" staje się nie tylko biografią jednostki, ale też refleksją nad mechanizmami władzy w wielkiej instytucji, jaką jest Kościół. Narracja filmu jest płynna i przemyślana, a odpowiednio dobrane świadectwa i materiały archiwalne dodają powagi i autontyczności. Niektóre historię ofiar naprawdę mrożą krew w żyłach...
Film, choć zbudził rzecz jasna spore kontrowersje, został ciepło przyjęty przez krytyków Kościoła za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i nowatorskie podejście do biografii religijnej. Ludzie o konserwatywnych poglądach "kręcili nosami" i głośno krytykowali materiał. A z przeciwnego obozu słychać było owację i same pochwały. Tak czy inaczej, "Don Stanislao" inicjuje ważny dialog na temat odpowiedzialności i etyki w ramach struktur kościelnych. Tego filmowi odmówić nie można.
A zatem podsumujmy. "Don Stanislao" to dzieło ważne i potrzebne, które rzuca światło na skomplikowaną i często niejednoznaczną rolę kościelnych liderów w nowoczesnym świecie. Moim zdaniem to solidny dokument, który zmusza do dyskusji. Produkcja nie bierze jeńców i nie pozostawia nikogo obojętnym wobec tak ważnych wydarzeń i nieprawidłowości. Czy przez nią dużo osób zwróci się przeciwko Kościołowi? To się okaże. I tak statystyki mówią, że ludzi wierzących jest coraz mniej, zwłaszcza wśród młodych.
Podobne produkcje